Maske Teli Önemi

Hayatın her anında, iş dünyasında, kurum ve kuruluşlarda bireyler ve çalışanlar tarafından kullanılan ürünler arasında maskelerde bulunmaktadır

Maske Teli: 

Hayatın her anında, iş dünyasında, kurum ve kuruluşlarda bireyler ve çalışanlar tarafından kullanılan ürünler arasında maskelerde bulunmaktadır. Birçok sektör iş sağlığı ve güvenliği adına maske kullanımını zorunlu hale getirmiştir. N95 ,FFP1, FFP2, FFP3 koruma sınıfına sahip tek kullanımlık maskeler kullanıcıları sis, duman, toz, virüs ve bakteri gibi kirleticilere karşı yüksek oranda koruma özelliğine sahiptir.
Maskede önemli olan yüze tam olarak oturması, içeriye mikrop girmemesi için kavrama kabiliyetinin olmasıdır. Bu kavrama kabiliyeti, maske teli ve maske klipsi ile sağlanır.
Maske üretiminde kullanılan maske teli, kullanım yumuşaklığı, esnekliği ve hafifliği ile konforlu bir kullanım sunmaktadır. Maskenin yüzde uzun süre kalması gerektiği durumlarda, kullanıcı rahatsız edici bir durumla karşılaşmaz . Esnek ve yumuşak olma nedeni maske takan kişinin, cildinde iz bırakmaması ve tahriş etmemesi içindir.
Maskede bulunan maske teli ( klipsi ) koruyucu göreve sahip maskenin tamamlayıcı ürünlerindendir.
Maske üretiminde tel ve burun klipsi kullanılmaması halinde kullanıldığı alana göre tüm zararlı madde ve hastalıklar; temas yoluyla, hava yoluyla, kan yoluyla, solunum yoluyla kişiye bulaşır. Bu nedenle maske teli ciddi anlamda önem arz etmektedir.
Maske telinin aslı çelik telden üretilmektedir. Çeşitleri Ikiye ayrılır şöyle ki;
Galvanizli teller; üretilmiş olan çelik telin sıvı çinkoya batırılması yardımıyla elde edilir.Bu daldırma işlemi yardımıyla çelik telin yüzeyi korunmuş olur. Çinko tabakası; çelik teli paslanmaya, kırılmaya ya da hasar almaya karşı korumakla görevlidir.
Tavlı tel ise; Elektrik enerjili ve vakum sistemli siyah çelik tellerin 900°C ‘ye çıkabilen tav fırınlarında tavlanan tellerdir. Kolay işlenebilir olması sebebiyle tercih edilmektedir.
Maske teller 0,60-0,70mm kesitlerinde olup tek kanallı yada çift kanallı olarak üretilebilmektedir. Renkleri Siyah, Beyaz, Kırmızı, Yeşil olmak üzere Müşteri isteğine göre diğer renklerde de üretim yapılabilmektedir.